Chałtura profesjonalistów

chałtura muzyków

Kto z muzyków nie miał choć raz w życiu do czynienia z chałturą ?

Domyślam się, że tylko nieliczni. Chałtura przecież łatwa i przyjemna jest. To dzięki niej można zarobić na życie. To ogromnie ważne w dzisiejszych czasach, przy zajmowaniu się tak piękną sztuką, jaką jest muzyka. Chałtura nie wymaga rzetelnych ćwiczeń, ani żmudnych przygotowań. Grywana jest zazwyczaj w celu dostarczenia słuchaczom rozrywki. Ten rodzaj pracy to najczęściej istny spontan, za którym idzie niezliczona ilość niespodzianek. To muzyczna zabawa, podczas której bawią się muzycy i ich odbiorcy. Czego chcieć więcej !

Choć chałtura to bez wątpienia całkiem przyjemne zajęcie dla muzyków, to jednak wśród nich samych ma zdecydowanie wydźwięk negatywny.

Oznacza jedynie podmiotowe, czyli zarobkowe podejście do wykonywanej pracy. W rozumieniu wykonawców chałtury jest to granie, które najnormalniej  się kalkuluje. To zarabianie przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów, przede wszystkim tych związanych z samym przygotowaniem do realizowanego zadania.

Z pojęciem chałtury zetknęli się niemal wszyscy muzycy. Pewne jest, że grało ją wielu i każdy muzyk ma swoje osobiste spostrzeżenia związane z  tego typu muzykowaniem.

Przyjęło się jednak wśród samych muzyków, że muzyka, która bawi, wykonawczo nie należy, do wymagających jest pozbawiona wartości. Pytanie tylko kto te elementy wartościujące owej formie prezentacji, czyli chałturze odebrał  ? Otóż sami muzycy. Czemu ? Bo przecież muzyka to absolut. O tym przez lata mówiono w szkole. Sztuka to hektolitry potu, lata mozolnych ćwiczeń i ciągłe wyrzeczenia. Tu trzeba zachować powagę i szacunek. Nie ma miejsca na zabawę. Nigdy nie było lekko i na pewno nie będzie.

Jak tego rodzaju formę występu, czyli chałturę w przeszłości postrzegali sami mistrzowie muzyki ?

Otóż było z tym przeróżnie. Niejednokrotnie podczas występów w najlepszych salach koncertowych świata, międzyczasie zadowalali swoim talentem muzycznym i kunsztem gry bogaczy i majętników. Dzięki chałturze zarabiali pieniądze, które przeznaczali na realizację zawodowych celów.

Czemu wielu z nich przeszło do historii ?

Niewątpliwie dlatego, że oprócz tego, że komponowali wielkie dzieła muzyczne, tworzyli muzykę, która dawała innym rozrywkę. Sprawiała, że słuchający mogli niejednokrotnie oderwać się od problemów wojen, głodu oraz chorób. Kompozytorzy „łatwej muzyki” stali się popularni i słuchani przez rzesze, bo ta muzyka była po prostu pisana i grana dla ludzi, a ci nie wartościowali jej pod względem sztuki tylko pod kątem dawanej im rozrywki i zabawy.

To czy gra się chałturę, czy nie zależy tylko od nas samych i tego jak będziemy traktować wykonaną przez siebie pracę.

Mówiąc, że gramy chałturę niewątpliwie podejdziemy do wykonanego zadania bez zaangażowania i z dystansem. Taki będzie też odbiór naszych słuchaczy, pusty i byle jaki. Musimy sobie zadać pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy w swojej działalności muzycznej. Bardzo wielu muzykom, udaje się z powodzeniem prezentować wysoki poziom artystyczny, grając międzyczasie tzw. chałtury. Jest to najnormalniej do pogodzenia. Niektórzy z muzyków gardzą łatwą pracą zarobkową i koncentrują się jedynie na własnej twórczości i chwała im za to, bo to dzięki nim muzyka ma nadal nieocenioną wartość jako sztuka.

Niektórzy powiedzą, chałturę mogą grać wszyscy!

Zgoda, pytanie z jakim rezultatem ? To, co powinno łączyć wszystkich muzyków to przekonanie do swojej muzyki słuchacza i zatrzymanie go przy sobie. Nieważne czy grasz disco, jazz czy muzykę klasyczną. Jeśli masz swoich odbiorców, to znaczy, że to, co robisz, ma sens i idzie za tym niewątpliwie olbrzymia wartość. Czy to jest nakłonienie słuchacza do refleksji, czy rozbawienie w najlepsze to już zależy od tego, jaki gatunek muzyczny wykonujesz i w jakim rodzaju muzyki się specjalizujesz.

Profesjonalizm rodzi się w momencie traktowania z godnością swojego odbiorcę (fana). Jeśli on poczuje się przez Ciebie doceniony i zaopiekowany, będziesz dla niego gwiazdą bez względu, jaki poziom gry prezentujesz, jaką muzykę wykonujesz i gdzie występujesz.

Poznaj mnie bliżej ⇓

Strona internetowa

https://www.linkedin.com/in/dorota-olech-100787242/

Facebook

Instagram

@dorota_olech

Sezon grania chałtur w pełni ! Muzycy zacierają ręce, bo są koncerty i są imprezy okolicznościowe, a na tych można realnie zarobić 😉. Skąd taka potrzeba kategoryzowania występów na koncerty i chałtury u muzyków ? #chałtura #muzyka #granie #występ #profesjonalista #muzyk #branżamuzyczna #koncerty #muzykatiktok #rynekmuzyczny #muzycznytiktok #misjamuzyka

♬ dźwięk oryginalny – MISJA MUZYKA