O wypaleniu zawodowym mówi się najczęściej w odniesieniu do lekarzy, funkcjonariuszy służb publicznych oraz nauczycieli. Według przeprowadzanych systematycznie badań w Polsce, to te grupy szczególnie cierpią za sprawą wypalenia zawodowego. Cóż, nie ma oczywiście wątpliwości, że wyżej wymienione profesje nie należą do łatwych i lekkich.
Wszyscy specjaliści są zgodni co do tego, że na syndrom wypalenia zawodowego narażone są szczególnie osoby pracujące w zawodach wymagających pełnienia intensywnych kontaktów personalnych. Temat wypalenia zawodowego muzyków jest często pomijany. W przekonaniu większości społeczeństwa to zawód piękny, bo zrodzony z pasji. To zawód wolny, który pozwala podróżować po świecie, poznawać ludzi. Jednym słowem zawód marzenie. Jednak jak to wygląda w praktyce ?
Muzycy nie należą to tak licznej grupy zawodowej w Polsce tak jak lekarze czy nauczyciele, stąd też nie są w centrum zainteresowania osób i instytucji dla których wypalenie zawodowe jest głównym tematem rozmów. Kto by pomyślał, że ten zawód może wypalać !
Sami muzycy przez lata sami unikali głośno mówić o wszelkich znamionach wypalenia zawodowego. Często wymuszało to na nich środowisko w którym czynnie działali. Sytuacja ta na szczęście zaczęła się zmieniać za sprawą niektórych światowych gwiazd muzyki, które odważyły się głośno mówić o problemach z którymi muszą się na co dzień borykać.
Początkowym symptomem wypalenia zawodowego jest zawsze niechęć do pracy.
Coś co mogło przez lata stanowić dla muzyka olbrzymią wartość, zaczyna schodzić na dalszy plan, a w najgorszym wypadku przestaje mieć jakikolwiek sens. Pojawia się zmęczenie i poczucie osamotnienia, któremu nie pomagają już rzesze fanów. Nie cieszą już atrakcyjne zarobki, nowe wyzwania, czy możliwość współpracy z muzycznymi idolami. To co najczęściej zaczyna czuć muzyk w swojej pracy to zmęczenie, która bardzo często ma również postać frustracji.
Syndromów wypalenia zawodowego wśród muzyków nie można lekceważyć, bo może ono doprowadzić nawet do utraty zdrowia.
Może ono też zapoczątkowywać poważną chorobę jaką jest depresja. Ważne jest więc, żeby zacząć działać nim dostaniemy skierowanie do psychologa, czy psychoterapeuty. To co co na pewno musimy zrobić, to dać sobie pomóc. Wypalenie zawodowe to choroba, więc im wcześniej sobie uświadomimy że coś niepokojącego się z nami dzieje, tym szybciej będziemy mogli zareagować.
Nie zamykajmy się na rozmowy, bądźmy otwarci na zmiany które mogą choć w niewielki sposób przyczynić się do większego komfortu wykonywanej przez nas pracy. Uczucie wypalenia zawodowego może być też sygnałem, że trzeba koniecznie coś zmienić w naszych zawodowych działaniach. Może system pracy, a może najzwyczajniej ilość godzin pracy ? Wypalenie zawodowe jak wiadomo nie dotyczy leniuchów. To zjawisko występujące u pracoholików.
Muzyku pamiętaj więc, że „z pustego i Salomon nie naleje”. Dbaj więc o siebie i o swoje zdrowie psychiczne. Tylko to sprawi, że obcym dla ciebie będzie temat wypalenia zawodowego i tego ci szczerze życzę.
Poznaj mnie bliżej ⇓
https://www.linkedin.com/in/dorota-olech-100787242/
@dorota_olech 14 września to Dzień walki z Wypaleniem Zawodowym 💪 Czy muzyka również dotyczy temat wypalenia zawodowego? W jaki sposób wypalenie zawodowe przejawia się w życiu i działalności muzyka ? #wypaleniezawodowe #branżamuzyczna #muzyk #dlaciebie #fyp #dlamuzyka #życiemuzyka #pracamuzyka #artysta #artystamuzyk #dorotaolech #wypaleniemuzyka #dzieńdobry #zawódmuzyk #sztuka #muzykatiktok #muzykapolska #trudnetematy #zawód