Talent muzyczny. Dar, czy przekleństwo ?

Talent muzyczny. Dar czy przekleństwo ?

Kto z muzyków nie słyszał „ty to masz talent ”. Nieważne czy te słowa były wypowiadane przez muzyczne autorytety, czy przez ludzi spotykanych na drodze kariery muzycznej. Słowa te zawsze cieszą, nawet jeśli sami nie jesteśmy przekonani do końca co do swoich muzycznych zdolności. 

Talent to wrodzone predyspozycje  przejawiające się w ponadprzeciętnym opanowywaniu umiejętności w danej dziedzinie. To zdolności do szybkiego uczenia się. W muzyce talent przejawia się szybkim opanowaniem gry na instrumencie, ponadprzeciętnie rozwiniętą muzykalnością oraz ogólnie łatwością w opanowywaniu sztuki muzyki.

Utalentowanych muzyków jest wielu. To dobrze nam znani wybitni instrumentaliści, wokaliści, kompozytorzy oraz inne osobistości znacząco wyróżniające się w środowisku muzycznym. To artyści jedyni w swoim rodzaju.

Każdy posiada swoją historię związaną z odkryciem talentu do muzyki. Zazwyczaj o jego posiadaniu uzmysławia nam rodzina, bliscy bądź nauczyciele. Czasami te zdolności zauważamy u siebie sami i wtedy rozpoczyna się droga do poznania tego wyjątkowego daru bliżej.  Zaczyna się proces rozwijania i doskonalenia. I jak dobrze wiemy, bywa różnie. Są wzloty, są upadki. Kryzysy dopadają niemal każdego młodego muzyka, bo od uzmysłowienia sobie talentu do muzyki droga dopiero się zaczyna. Potem są lata żmudnych ćwiczeń na instrumencie i następnie rozpoczyna się kariera muzyczna. Są sukcesy, ale nie brakuje też porażek. Tym towarzyszy najczęściej osamotnienie, niepewność i kłębiące się myśli „co dalej”?

Talent to niewątpliwie dar.

W końcu nie każdy rodzi się z ponadprzeciętnym słuchem, olbrzymią wrażliwością na dźwięki i finalnie zostaje muzykiem. Bycie muzykiem to duma. Masz poczucie, że masz coś unikalnego, coś tylko twojego. Dzięki talentowi wyróżniasz się z tłumu. Masz możliwość poznawać ludzi, doświadczać niezliczonej ilości wrażeń, zwiedzać świat. Talent sprawia, że rośnie poczucie własnej wartości. Dzięki niemu czujesz się lepszym człowiekiem. Jesteś kimś !

Talent bywa również przekleństwem.

Świadomość swoich niewykorzystanych ponadprzeciętnych możliwości niekiedy prowadzi do osobistych frustracji. Te bywa, że kończą się załamaniem nerwowym, czasem depresją. Dysonans pomiędzy: mam teraz, a mógłbym mieć, wielu muzyków wpędza w kompleksy, czego skutkiem są frustracje. Te zamykają go przed ludźmi, ale i przed nim samym. Każdy talent wymaga ochrony i jeśli nie jest odpowiednio zaopiekowany, to po prostu zanika. Wraz z nim słabnie muzyk. Cierpi on, jego bliscy. Cierpi na tym jego twórczość.

Ankieta „Can Music Make You Sick” przeprowadzona w 2016 roku przez Fundację Help Musicians UK dowodzi, że wśród 2200 ankietowanych utalentowanych muzyków w wielu 18-35 lat, aż 75% z nich doświadczało w swojej pracy jak również  poza nią uczucia niepokoju oraz ataków paniki, a 65% już cierpiało na depresję (Teraz Muzyka, 3 listopada 2016). Sytuację tę powodował permanentny stres związany z zakłóceniem normalnego porządku dnia, presja środowiska i stres związany z występami oraz niestabilnością zawodową i ekonomiczną.

Powyższe dane nie napawają optymizmem. Trudno również obwiniać tu talent muzyczny za zaistniałą sytuację. Wiadome jest, że talent zaopiekowany i rozwijany może wznieść muzyka na szczyt indywidualnych możliwości. Może rozwinąć skrzydła w świecie muzyki. W wielu przypadkach może odegrać również olbrzymią rolę społeczną. Talent źle prowadzony, zaniedbany może niewątpliwie przynieść w naszym życiu więcej zła niż dobra. To bardzo czuły i delikatny dar, który w momencie osamotnienia po prostu zaczyna umierać. Wraz z nim umiera muzyk w swoich działaniach, w swojej twórczości, w swojej muzyce.

Tylko my mamy wpływ na to jak gospodarujemy swoim talentem.

Jeśli jesteś rodzicem dziecka uzdolnionego muzycznie i czytasz  ten artykuł wiedz, że spoczywa na Tobie olbrzymia odpowiedzialność  za otaczanie szczególną opieką swojego dziecka. Umożliwienie mu wszelkich możliwych warunków do tego, by w zgodzie z samym sobą doskonaliło umiejętności muzyczne to podstawa jego artystycznego rozwoju.

Jeśli jesteś nauczycielem utalentowanego dziecka, to uważaj, żeby Twoje osobiste ambicje nie zdusiły talentu ucznia. Talent wymaga olbrzymiego wsparcia i zrozumienia. Lubi być podsycany paliwem, które musisz mu odpowiednio dawkować. Najważniejsze, talent potrzebuje swobody w działaniach i wolności do tego, by móc swobodnie się rozwijać, wzrastać.

Jeśli jesteś utalentowanym dojrzałym muzykiem i jesteś w miejscu, w którym zawsze chciałeś być, to znaczy, że odniosłeś sukces.

Jeżeli jesteś muzykiem, który ma świadomość swojego potencjału, ale czuje się niedoceniony,  to znaczy, że w pewnym momencie coś nie zagrało. Może powodem były niesprzyjające okoliczności, brak wiary we własne siły, nieoczekiwane trudności na ścieżce kariery. Możliwie też, że poszedłeś w złą stronę w swoich muzycznych działaniach, które nie były pożywką dla twojego talentu. Może pora działać, lub zmienić sposób i kierunek działania ? Może po prostu musisz dać sobie więcej czasu i ciężej pracować lub wręcz przeciwnie, może czas na odpoczynek ?

Warto co jakiś czas zadawać sobie pytania, analizować swoje działania po to, aby chronić siebie i swoich bliskich. W końcu nie każdy ma talent do muzyki !

Róbmy wszystko, żeby talent był zawsze naszym darem, a nie przekleństwem.

Poznaj mnie bliżej ⇓

Strona internetowa

Tik Tok

Linkedin

Facebook

Instagram