Polska festiwalowa !

Polska festiwalowa !

Dobiega właśnie koniec maratonu festiwali muzycznych w Polsce. Były płomienne występy, rzesza polskich i zagranicznych artystów-wykonawców. Ci niejednokrotnie prezentowali swoje muzyczne premiery na najsłynniejszych scenach w kraju. Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że Polska festiwalem muzycznym stoi. Jak jest rzeczywiście ?

Jeszcze wiele lat temu możliwość występu muzyka na festiwalu była olbrzymim wyróżnieniem. W zasadzie ilość festiwali w Polsce była tak niewielka, że można było z łatwością je zliczyć. Dziś festiwal ściga festiwal i w sumie to nic w tym złego. Artyści mają się w końcu gdzie pokazać, zabłysnąć oraz poznać publiczności. Ta dziś jak nigdy głodna jest rozrywki. Więc co się robi ? Otóż wszystko to, aby tę rozrywkę sycie dostarczyć. Sprytni producenci festiwali dzwonią więc do artystów znanych i lubianych z prośbą o dostarczenie jak najwyższej dawki endorfin. A jak jest z tym dawkowaniem radości ?

Istnieje jakieś dziwne przekonanie wśród niektórych organizatorów i producentów festiwali, że jeżeli nie wybrzmi na scenie “Nie ma wody na pustyni” , czy „Przez twe oczy zielone” to impreza się nie uda. Mam wrażenie, że owi organizatorzy polskich festiwali nie wierzą w potencjał wielu polskich muzyków, którzy z powodzeniem mogliby oczarować i porwać publiczność. To dane jednak im nie jest. Może owi producenci nie wiedzą, że takowi artyści rzeczywiście istnieją ? No to byłoby naprawdę dziwne, chyba że układaniem programu artystycznego festiwalu zajmuje się ktoś, kto nie ma pojęcia co to festiwal i o co tak naprawdę w nim chodzi !

Festiwal z założenia jest cyklem koncertów oraz imprez towarzyszących, których powinna łączyć wspólna idea.

Ta oczywiście wyznacza charakter danego festiwalu. Forma festiwalu muzycznego ma za zadanie wnosić nową wartość artystyczną. Stąd też każdy dobry festiwal muzyczny wprowadza do wydarzenia świeżość i nowość. O tej jednak na pewno nie można mówić w przypadku dwóch niegdyś największych festiwali w Polsce organizowanych od dziesięcioleci. Czemu tak się dzieje ?

Myślę, że tu każdy z nas mógłby dodać swoje przysłowiowe pięć groszy do tematu. Ja również dodam, gdyż uważam, że festiwal to wydarzenie, które przede wszystkim powinna łączyć wspólna idea. Za tą naturalnie idą odpowiedni artyści. Organizatorzy festiwali zapędzają się tak w zdobywaniu swoich odbiorców i słuchaczy, że zapominają o jednym i najważniejszym. W muzyce jest podobnie jak w kuchni. Za dużo przypraw dodawanych bez opamiętania może powodować mdłości, tym większe jeśli serwowane są do potraw bez ograniczeń. Tak się robi, a nie od dziś wiemy, że umiar również w sztuce muzyki jest wysoko wskazany.

I tak od wielu dekad spotykamy tych samych znanych, ale czy nadal lubianych artystów ?

Różnie z tym bywa. Szczególnie jeśli chce się za wszelką cenę udowodnić swoim fanom, że nadal się wygląda na te trzydzieści lat mniej i ma się ten sam głos. W rezultacie wychodzi rzeczywiście niezłe widowisko i cała sala śpiewa z nami, no bo przecież o to w tym wszystkim chodzi ? O zabawę i rozrywkę. Ta i owszem jest, tylko skierowana bardziej w stronę kabaretu a niekiedy nawet wodewillu. Można tu mnożyć porównania, ale przecież nie o to chodzi. Rzecz w tym, żeby zainteresować i zadbać o słuchacza. Ten nawet jeśli nie będzie posiadał wystarczającej wiedzy, obycia w świecie muzyki i osłuchania finalnie i tak poczuje się oszukany, jeśli będzie nawijany po raz enty na „słabą wędkę”, na której już nie jedna polska gwiazda ledwo co się trzyma.

Temat obszerny, a refleksji wiele. Czyżby nastały czasy, w których nawet festiwale będą rządzić się celebrytami ? Czy będziemy dawać się nabierać na dobre, bo znane ? Czy doczekamy się ekscytujących i płomiennych występów, które miały już wielokrotnie miejsce na festiwalowych scenach ? Czas pokaże i zweryfikuje. My zaś jako obserwatorzy i słuchacze polskich festiwali bądźmy czujni i nie dajmy sobie wcisnąć kota w worku.

Poznaj mnie bliżej ⇓

Strona internetowa

https://www.linkedin.com/in/dorota-olech-100787242/

Facebook

Instagram

@dorota_olech

Polska festiwalem stoi !!!! Jak to jest z polskimi festiwalami ? #festiwal #polskifestiwal #polskamuzyka #branżamuzyczna #muzyka #dlaciebie #dlamuzyka #polskarzeczywistość #tiktokindia #tiktokpolska #tiktokrozrywka #festiwale #festiwalemuzyczne #festiwalopole #topfestival #polscycelebryci #celebryci #celebrycimuzyczni #sopotfestival #fypシ #fyp

♬ dźwięk oryginalny – MISJA MUZYKA