Praca muzyka permanentnie poddawana jest ocenie i opinii innych. Z krytyką każdy muzyk spotyka się już podczas wczesnej edukacji muzycznej. Pierwszymi opiniotwórcami jego muzycznych działań są rodzice, nauczyciele, rodzina. To już wtedy w głowie młodego muzyka rozpoczyna się budowanie stosunku do własnej pracy i analiza podjętych działań.
Jedno jest pewne. Nikt nie lubi być krytykowany, poddawany ocenie. Powszechnie utarło się, że krytyka jest związana jedynie z analizą i oceną tych złych stron naszych działań. Mało mówi się o tym, że poddawanie się krytyce ma również wartościowanie wyróżniających elementów naszej pracy.
Rzetelna krytyka zawsze niesie za sobą wielowymiarową analizę zaistniałej sytuacji, utworzonego dzieła, powstałej nowej wartości.
Nie może się opierać na stwierdzeniach: dobre – złe. Musi odnosić się do danego elementu jako części swoistej całości. Stąd tez trudno mówić np. o nowej płycie zespołu nie odnosząc się do jego poprzednich płyt, czy też muzycznych doświadczeń i osiągnięć w przeszłości członków grupy muzycznej.
Krytykami nie mogą być wszyscy, choć każdy ma prawo do wypowiadania się, na temat którym realnie się interesuje.
Krytykami muzycznymi w zasadzie mogą być jedynie nieliczni. Dlaczego ? Po pierwsze, aby zajmować się krytyką w dziedzinie muzyki, niewątpliwie trzeba być pasjonatem muzyki. To czy na temat danego gatunku muzyki wie się wiele lub prawie wszystko, jest tu zupełnie rzeczą drugorzędną.
Dobry krytyk to ten, który potrafi dostrzec w muzyce artysty elementy szczególne, wyróżniające danego muzyka i jego twórczość.
Będzie unikał jakichkolwiek porównań, bo sam będzie w stanie opisać i przedstawić muzykę danego artysty w swoisty, bo wyjątkowy dla niego sposób. Jeśli na swojej drodze spotykamy takich krytyków, to niewątpliwie mamy szczęście. Nawet jeśli odważą się na kilka uszczypliwych uwag dotyczących naszej twórczości lub po prostu nie pozostawią suchej nitki na naszej pracy.
Bycie krytykiem muzycznym to przede wszystkim uświadamianie o nowej jakości pracy muzyka.
To wskazanie mu kierunku bądź kierunków, w których ma możliwość podążać w swojej twórczości. Strzeżmy się więc opinii typu: „Płyta byłaby świetna, gdyby nagrana była z innym basistą”. Ta jakże zacna uwaga po wydaniu płyty już nikomu nie pomoże. Szczególnie zaś zespołowi, który gra z basistą, jakiego posiada. Poza tym zastanówmy się, jeśli owy krytyk skupia się głównie na pracy basisty, czy jest w stanie rzetelnie ocenić ogół pracy zespołu ? Kiedyś usłyszałam bardzo mądre zdanie, do którego nie ukrywam, ale wracam bardzo często w swojej pracy jako muzyk i pedagog. Otóż jeśli nie masz nic dobrego i konstruktywnego do powiedzenia, to milcz. Szkoda, że tak niewiele osób zna to stwierdzenie w branży muzycznej. Myślę, że zaoszczędziło, by ono wielu niepotrzebnych rozczarowań a czasem nawet konfliktów mających często miejsce w środowisku muzycznym.
Jeśli ktoś w twoim otoczeniu ciągle koncentruje się na Twoich słabych stronach, nie dając Ci w zamian żadnych konstruktywnych uwag, zmień otoczenie.
Od wyliczania wad i niedoskonałości jeszcze żaden muzyk nie urósł w siłę. Otwieraj się na ludzi, którzy wykazują inicjatywę otwarcia się na Ciebie. Mogą nie tylko przysłużyć się do twojego rozwoju jako muzyk. Będą stanowić również oparcie, które na pewno będzie Ci potrzebne w przyszłej pracy twórczej. Jeśli jakiś krytyk, któremu ufasz i który jest dla ciebie autorytetem, nie zostawi na Twojej płycie suchej nitki, przyjmij to na klatę i zapytaj, co jego zdaniem mógłbyś w swoich działaniach udoskonalić i zmienić. Tylko szczere rozmowy i zrozumienie drugiego człowieka mogą poprowadzić do odpowiednich wniosków.
Poznaj mnie bliżej ⇓
https://www.linkedin.com/in/dorota-olech-100787242/
Tik Tok ⇓
@dorota_olech KRYTYKA MUZYKA ! Kto to jest krytyk muzyczny? Na czym polega rzetelna krytyka ? Dlaczego warto być krytykowanym ? To i więcej 👎 https://www.dorotaolech.pl/krytyka-muzyka/ #misjamuzyka #muzyka #krytykamuzyka #krytyka #branżamuzyczna #rynekmuzyczny #muzyk #muzykatiktok #fyp #foryou #artysta #artystka #muzykapolska #szkołamuzyczna #akademiamuzyczna #szkolnictwoartystyczne
♬ dźwięk oryginalny – MISJA MUZYKA